MENOPAUZA
Menopauza jest naturalnym okresem w życiu kobiety, jednakże towarzyszą jej liczne dolegliwości mogące w znacznym stopniu pogarszać jakość życia. Szacuje się, że około 98% kobiet odczuwających objawy nie stosuje terapii łagodzącej skutki menopauzy, z obawy przed niepożądanymi następstwami terapii. Faktycznie ostatnie badania wykazały, iż stosowanie zalecanej w okresie menopauzalnym hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) może zwiększyć ryzyko niektórych nowotworów, np. raka piersi. Bezpieczną a zarazem skuteczną alternatywą dla HTZ jest zastosowanie leków homeopatycznych. W aptekach dostępnych jest kilka preparatów homeopatycznych zalecanych w dolegliwościach tego okresu, które pacjentki mogą nabyć bez recepty. Leki te skutecznie redukują takie objawy klimakterium jak: uderzenia gorąca, zawroty głowy, kołatanie serca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, wahania nastroju i drażliwość. Jednym z tych preparatów jest KLIMAKT-HEEL lek w postaci tabletek podjęzykowych stosowanych 3 razy dziennie po jednej. Również firma DAGOMED oferuje preparat zalecany w przypadku zaburzeń po menopauzie: CIMICIFUGA 9. Jest to preparat w postaci granulek - zalecane dawkowanie: 3 razy dziennie po 5 granulek podjęzykowo. Innym preparatem godnym też polecenia w tych stanach jest KLIMAKTOPLANT firmy DHU w postaci tabletek podjęzykowych. Omawiając stosowanie leków homeopatycznych warto przypomnieć ogólne zasady przyjmowania tych leków: wszystkie leki homeopatyczne przyjmuje się przynajmniej 15 mniut przed lub po posiłku, w czasie trwania kuracji nie należy pić mocnej kawy i herbaty oraz używać ostrych przypraw co przyczyni się do zwiększenia skuteczności terapii. Warto też powstrzymać się od palenia tytoniu, leki homeopatyczne można stosować równocześnie z innymi lekami.
 
 
 
Przeprowadzone ostatnio amerykańskie badania ankietowe wykazały, że zaburzenia wzroku zajmują pierwsze miejsce nawet przed chorobami nowotworowymi i miażdżycą wśród chorób nękających nas obecnie. Mają one źródło w postępie cywilizacyjnym, jaki towarzyszy nam na co dzień, myślę tu o masowej komputeryzacji i wizualizacji środków komunikacji. Efektami wielogodzinnej pracy przy komputerze czy siedzenia przed telewizorem są: przemęczenie oczu, zaburzenia mikrokrążenia siatkówkowego i naczyniowego, pogorszenie ostrości widzenia o zmroku. Wzrok ulega pogorszeniu także wraz z wiekiem. Wiodącą rolę uparuje się tu w procesach tzw. stresu oksydacyjnego. Jest on wynikiem zaburzenia równowagi pomiędzy wytwarzaniem nadmiaru reaktywnych form tlenu a antyoksydacyjną obroną organizmu. Powstałe w ten sposób wolne rodniki łączą się z prawidłowymi składnikami organizmu uszkadzając je. W przypadku wzroku prowadzić to może do intensyfikowania procesów degeneracyjnych w obrębie siatkówki co w sposób znaczący upośledza proces widzenia. Choroba degeneracyjna naczyń siatkówki towarzyszy też tak pospolitej już chorobie metabolicznej jaką jest cukrzyca (retinopatia cukrzycowa). Czy możemy w jakiś sposób ustrzec się kłopotów ze wzrokiem? Na pewno w pewnym stopniu - tak. Po pierwsze warto ograniczyć czas przesiadywania przed komputerem czy telewizorem jeśli to możliwe, a po drugie stosować preparaty wspomagające proces widzenia.
Obecnie w aptekach dostępnych jest kilka preparatów polecanych osobom pracującym przy komputerze, osobom mających problemy ze wzrokiem - krótkowzroczność, czy osobom narażonym na wystąpienie procesów degeneracyjnych krążenia siatkówkowego. Cennym składnikiem tych preparatów jest wyciąg suchy z borówki czernicy (Vaccinium myrtillius). Wyciąg ten zawieją preparaty: KLARIN, STRIX, PROWZROK. Wyciąg z borówki czernicy zawiera witaminę C i antocyjanozydy - substancje uszczelniające drobne naczynia krwionośne, działające przeciwzapalnie, zapobiegające wpływowi wolnych rodników na oczy. Antocyjany pobudzają krążenie krwi zwiększając dopływ krwi do siatkówki, a jednocześnie dopływ substancji odżywczych. Preparaty KLARIN, STRIX I PROWZROK wzbogacono również o beta-karoten, który przekształcając się w wątrobie w witaminę A pełni ważną rolę w procesie widzenia. Witamina A łączy się z opsyną w wyniku czego powstaje w oku rodopsyna - światłoczuły barwnik uczestniczący w widzeniu nocnym i w złych warunkach oświetlenia. Ważnym składnikiem dodanym do preparatów KLARIN I PROWZROK jest witamina E będąca efektywnym przeciwutleniaczem - zmiataczem wolnych rodników. Składnik ten zwiększa też skuteczność tych preparatów w polepszeniu widzenia nocnego oraz szybkiej adaptacji do ciemności. Innym preparatem jest OCUVITE LUTEIN bogaty w substancje antyoksydacyjne. W składzie odnajdujemy: witaminę C i E , składniki mineralne - cynk i selen, oraz karotenoidy - luteinę i zeaksantynę. Dostępny jest też w aptekach preparat VITALUX zawierający w składzie: olej z zarodków pszenicy, cynk, witaminę C, niacynę, witaminę E, glukonian manganu, beta-karoten, drożdże w kompleksie z selenem. Jak widać preparat ten bogaty jest również w substancje antyoksydacyjne.